Google Dizine Ekleme (index) Sorunlarını Doğruladı

Haziran ayı başında meydana gelen index sorunları hakkında Google’dan açıklama geldi. Genel olarak sitelerin Google indexlerinin silinmesi ile sorunların varlığı doğrulandı. “Sitem sıralamadan çıktı, indexlerim silindi, Google dizine ekleme başarısız sonuç veriyor” diyorsanız Google’ın bu sorunun farkında olduğunu belirtelim.

Google index sorununun farkında ve Twitter hesabından bunu düzeltmek için çalıştıklarını belirten bir twit attı. Google’ın bu konudaki açıklaması şu şekilde:


We’re currently experiencing indexing issues that may cause stale search results in some cases. We’ll update this thread when we can provide more information.

Google’ın index Sorunu hakkındaki Açıklaması – Google Webmasters @googlewmc


Türkçesi ise: “Şu anda bazı durumlarda eski arama sonuçlarına neden olabilecek dizin oluşturma sorunları yaşıyoruz. Daha fazla bilgi sağlayabildiğimizde bu konuyu güncelleyeceğiz.”

Şimdi konunun detaylarına bakalım.


Bazı Sitelerin Google İndexleri Kayboldu

2 Haziran tarihinde sabah uyanan web site sahipleri, sitelerinin Google’daki son durumuna bakmak istediklerinde dizin sorunları yaşadıklarını gördüler. Siteler Google’dan silinmişti. Sandbox cezası aldığını düşünenler oldu. Ancak sorun tamamiyle Google’dan kaynaklanıyor. Endişe etmenize gerek yok.


Dizine Ekleme Sorunu Ne Boyutta?

Dizin probleminin uzun süre devam etmesi sitenizin SEO‘suna zarar verecektir. Bu sebeple sitenizin indexlerinde sorun olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Bir anda sitenizin trafiğinde büyük bir düşüş gözlemlediyseniz Haziran başından itibaren söz konusu olan genel dizine ekleme sorunu yaşamanız muhtemel. Anlık haber ve bilgi paylaşan, sosyal paylaşım yapan büyük çaplı web siteleri için bu büyük bir sorun. Bu demek oluyor ki yeni içerik girdiğinizde yazılarınız index almayacak. Rekabetli bir sektöre sahipseniz şu aralar yeni içeriklerinizin index sürelerini mutlaka kontrol edin. Trafik sorunuzun kaynağının dizine ekleme sorunu olup olmadığını belirlemeniz trafiğinizin azalmaması adına oldukça önemli.


Google Sorunu Çözdüğünü Belirtse de Hala Dizine Eklenmeyen Siteler Var

Mevcut index sorununa Google hızlı bir çözüm üreterek kullanıcılara yeni bir twit attı ancak hala problem yaşayan birçok kullanıcı bulunuyor. Anlaşılan o ki 3 Haziran’da yapılan bu açıklama henüz tüm siteler için geçerli değil.

Google hala sorunu çözmek için uğraşıyor, dileriz biran önce sorun çözülür.

Sitenizin index sorunu varsa yorumlarda belirtin.

Read More